خرداد, 1397 بدون نظر مقالات
انواع چرم و روش تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعیReviewed by سپهر چرم خاورمیانه on May 30Rating: 5.0انواع چرم و روش تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعیدرساختار و بافت چرم‌های مصنوعی الگویی مشخص به کار رفته که مرتبا در کنار هم تکرار شده است و نشانه ساخت و تولید با دستگاه است. این الگو با کمی دقت در نوع گره، ، زبری و نرمی، ریزی و درشتی، خلل و فرج معلوم می‌شود و به همین دلیل یکی از راه‌های مناسب برای تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی به شمار می‌رود ...
[تعداد: 13    میانگین: 3.5/5]

انواع چرم و روش تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی

 

وقتی چرم به کالایی مانند کفش یا کیف تبدیل می‌شود، تشخیص نوع آن دشوارتر است و بطور معمول تشخیص چرم مصنوعی از چرم طبیعی راحت نیست ولی با چند دستورالعمل ساده میتوان چرم طبیعی را از چرم مصنوعی تشخیص داد:

در ساختار و بافت چرم‌های مصنوعی الگویی مشخص به کار رفته که مرتبا در کنار هم تکرار شده است و نشانه ساخت و تولید با دستگاه است. این الگو با کمی دقت در نوع گره، زبری و نرمی، ریزی و درشتی، خلل و فرج معلوم می‌شود و به همین دلیل یکی از راه‌های مناسب برای تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی به شمار می‌رود.

 چرم مصنوعی و انواع آن

 

چرم ماری: چرم ماری اقلب صفحه ساخته شده در کارخانجات است که این صفحه با طراح های مختلف از قبیل سنگی، کروکدیلی، ماری میباشد که با حرارت و فشار بالا با دستگاه مخصوص روی چرم کار میشود که هم در چرم بز قابل استفاده است هم در چرم گاو که عمدتا به علت ضخامت بالای چرم گاو در چرم گاوی شاهد استفاده آن هستیم چون بعد از فشار زیاد صفحه روی چرم گاوی برای تغییر به چرم ماری ضخامت چرم  کم میشود. چرم ماری طبیعی با خلقت خداوند دارای طرح یکدست نیست و در هر قسمت زیبایی خاص خود را دارد.

چرم گوسفندی:

چرم گوسفندی که دارای ضخامت کمتر و لطافت بیشتر می باشد در تولید پوشاک و لباس های چرمی استفاده شده است و بافت پوست آن ازچرم بز ظریف تر است که عمدتا در دستکش و لباس و کاپشن استفاده میشود و وزن پایین آن باعث خستگی مصرف کننده نمیشود. 

چرم گاوی:

چرم گاوی با ضخامت بالا و بافت فشرده میباشد که عمدتا در تولید کفش مردانه  استفاده میشود در بعضی از موارد که قالب های زنانه ضرافت خاصی ندارد (قالب نوک تیز نیست ) از چرم گاوی استفاده میشود.

چرم اشبالت:

این نوع چرم ظاهری پرز گونه دارد که از زیر پوست گاو تهیه میشود پوست گاو با ضخامتی حدود ۶ الی ۸ میلی متر میباشد که با فرایند تولید چرم ضخامت آن به دو طاقه ۳ میلیمتری تقسیم میشود. قسمت بیرونی پوست گاو همان چرم رویه ای یا شبرو گاوی نامیده میشود و قسمت زیرین آن اشبالت نامیده میشود که در فرایند تولید به ضخامت ۲ الی ۱٫۸ میلیمتر میرسد. اشبالت در کیفیت های متفاوت عرضه میشود.

در بعضی از کیفیتها به علت سفید بودن رنگ مغز آن باعث پس دادن رنگ اشبالت به پا میشود. برای شناسایی چرم اشبالت نامرغوب با کشیدن محکم چند باره دست بروی چرم باید رنگ  آن به دست پس داده شود و این مشکل باعث میشود در روزهای بارانی و محیط های مرطوب پای شما رنگ بگیرد.

چرم بز:

چرم بز که دارای ضخامت کمتر و لطیف تر می باشد معمولا در تولید چرمی کفش زنانه  مورد استفاده قرار می گیرد و بافت پوست آن به وضوح قابل دید می باشد.

 

پوشش پشتی در چرم مصنوعی و طبیعی با هم متفاوت است. پشت چرم طبیعی حالتی پرز مانند دارد؛ انگار که از خود چرم باشد، به سختی کنده یا جدا می‌شود؛ اما پشت چرم مصنوعی بیشتر از فوم و در برخی از موارد با پارچه ساخته شده است.

وقتی لبه‌های دوخته شده را برگردانید نخ‌های رشته شده و توری مانند را در آن قسمت‌ها خواهید دید. به طور کلی تار و پود نخی در پشت چرم یا درزهای دوخته شده حاکی از مصنوعی بودن آن است.

شرکت های بزرگ و بنام صنعت مد دنیا در حرکتی گسترده برای حفظ محیط زیست تبلیغ مصرف چرم مصنوعی را رواج میدهند. در حال حاضر شاهد ورود چرم های مصنوعی پشت پرز دار هم هستیم که با ضخامت ۲ الی ۱٫۵ میلیمتر ارائه میشود.

برای شناسایی اینگونه چرم مصنوعی از چرم طبیعی که حرفه ای ترین چرم مصنوعی موجود بازار از نظر ضخامت و لطافت و رنگ میباشد باید به مغز چرم توجه کرد که در صورت دقت متوجه بافتی یکدست خواهید بود. از خصوصیات بارز این چرم مصنوعی مقاومت آن تا سرمای منفی ۲۰ درجه است.

لازم بذکر است در صورت کیفیت بندی چرم مصنوعی به نسبت بالاترین کیفیت شامل چرم مصنوعی پشت پرز با ضخامت ۲ میلیمتر است و بعد از آن چرم مصنوعی پشت فوم و پایین ترین کیفیت چرم مصنوعی پشت پارچه است که بخاطر وزن پایین وضخامت کم و ضعیف بودن آن عمدتا در دستکش و محصولات کوچک استفاده میشود .

 

چرم طبیعی بسیار نرم و قابل انعطاف میباشد. چرم طبیعی بوی مشخص و خاص دارد که هرگز نمی‌توان از آن کپی‌برداری کرد. در حال حاضر اسپری هایی در بازار موجود است که بوی چسب را خنثی و بوی چرم طبیعی به چرم مصنوعی می دهد که این رایحه به طور موقت میباشد.

 

چرم طبیعی و انواع آن

 

درصنعت چرم سازی چرم به سه نوع چرم سنگین، چرم نیمه سنگین و چرم سبک تقسیم میشود:

چرم سنگین: به نوعی از چرم گفته می شود که از پوست حیواناتی مانند گاو، گاومیش، گوساله و شتر و … به دست می آید. چرم سنگین بهترین نوع چرم جهت استفاده های معمول می باشد و دارای بیشترین مقاومت و زیباترین رخ در میان چرم های دیگر است. این نوع چرم به علت استحکام و مقاومت بالا به مصرف در زیره و رویه کفش ،ساخت کیف های دستی و جیبی مرغوب، روکش مبل و یا تسمه های ماشین آلات صنعتی و …می رسد.

چرم نیمه سنگین:

این نوع چرم  از پوست حیواناتی مانند کروکودیل و شتر مرغ به دست میآید این نوع چرم به علت کمیاب و گران قیمت بودن بیشتر در ساخت محصولاتی که جنبه تزیینی دارند و یا لوکس محسوب می شوند مورد استفاده قرار میگیرد.

چرم سبک :

چرمی میباشد که از پوست حیواناتی مانند گوسفند، بز، بزغاله و بره به دست می آید این نوع چرم بسیار ظریف و نازک است و به همین علت هم در ساخت محصولاتی مانند لبـاس چرم، کاپشن چرم و دستکش چرم استفاده شده و از نوع کیفیت پایینتر آن به عنوان آستری کفش و لباس استفاده میگردد و بیشترن کاربرد آن در پوشاک می باشد.

  

جدا از دسته بندی کلی بالا، چرم طبیعی را بر اساس نوع دباغی هم می توان به دسته های زیر تقسیم کرد

چرم گیاهی:

 در دباغی این نوع چرم تا حد امکان از مواد و رنگهای شیمیایی استفاده نمیشود و به جای آن از رنگهای گیاهی و مواد و روغن های حیوانی استفاده میگردد. این نوع چرم به علت اینکه دارای بیشترین سازگاری با محیط زیست بوده و در اثر تماس با پوست انسان عوارضی ایجاد نمی کند از بهترین انواع دباغی چرم به شمار میرود.

 چرم اشبالت:

چرمی است شبیه جیر که از ورقه ورقه کردن چرمهای ضخیم گاوی به دست می آید.این نوع چرم نسبت به جیر سطح پایینتر محسوب و طبقه بندی میگردد.

چرم کرومی:

این نوع چرم مواد اصلی در دباغی آن بر پایه کروم است وبر روی  برخی چرم های کرومی را که رویه نامرغوبی دارند طرحی را بصورت مصنوعی چاپ میکنند که به آن چرم کرومی چاپی میگویند.

چرم نوبوک:

 چرمی است که مانند جیر و اشبالت دارای رخ مخملی میباشد اما این نوع چرم با ظرافت بسیار پرداخت شده و دارای سطحی لطیف است.

چرم جیر:

از پوست بز و گوساله تهیه میشود که طی فرایند خاصی و بوسیله وسایل خاصی رخ آن را پرداخت میکنند و سطح گوشتی را به صورت مخملی در می آورند. این نوع چرم بیشتر به عنوان آستر در داخل دیگر محصولات استفاده میگردد.

چرم ورنی:

چرم ورنی که از پوست گوساله تهیه می شود و رویه آن با لاک خاصی لعاب و پوشش داده می شود تا ظاهری براق داشته باشد.

چرم مصنوعی:

چرم مصنوعی با توجه به بافت پشت چرم به دو دسته پشت نمدی و پشت نخی تقسیم بندی می شود.

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

EnglishTurkeyRussiaIran